Niekoľko tipov, ako a s čím podávať vína

Čaká vás návšteva priateľov alebo garden párty a radi by ste zaujali skvelým vínkom? Súčasťou príjemnej chuti je aj správne podávanie tohto lahodného moku. V dnešnom blogu si povieme, ako na to.

Na chuť a kvalitu vína vplýva niekoľko faktorov:

Uchovávanie vína

Kvalitné vína s korkovou zátkou uchovávajte len vo vodorovnej polohe, aby bol korok neustále zvlhčovaný, lebo len tak zostane nepriepustný. Treba si však uvedomiť, že na archiváciu nie sú vhodné všetky vína.

Tipy pre servírovanie

Víno sa nalieva do pohárov z číreho skla. Pohár sa drží len za stopku. Vždy nalievame iba do tretiny pohára. Ak chceme víno doliať, iba do prázdneho pohára.

Víno nalievame z pravej strany, sebe nalejeme poslednému. Dbáme na to, aby sa fľaša nedotkla pohára. V závere nalievania pootočíme fľašou, aby sme zabránili pokvapkaniu. Na trhu existuje aj množstvo pomôcok, ktoré rozlievaniu zabránia (tzv. „ nalievatká“).

  • Víno jemne vychutnávame v malých dúškoch a krátko povaľkáme po jazyku.
  • Chuť červeného vína podporíme, ak ho asi hodinku pred servírovaním nalejeme do karafy, aby sa prevzdušnilo.
  • Červené vína podávame do objemnejších pohárov, aby sa rozvinula vôňa. Biele skôr do pohára tulipánového tvaru.

Ani príliš teplé ani príliš studené

Teplota vína pri servírovaní je veľmi dôležitá. Príliš vysoká teplota alebo nízka teplota môže úplne pokaziť chuť aj toho najkvalitnejšieho vína.
Biele víno a sekt chutí najlepšie vychladené pri teplote 8 – 12˚C. Červené víno by malo mať pri podávaní teplotu 16 – 19˚C. Všeobecne platí , že príliš nízka teplota zvýrazní alkohol a vysoká zase utlmí chute a vône.

Čo k dobrému vínku

K vínu sa skvele hodia syry, hrozno a k sektu patria určite jahody :). Viac si môžete prečítať v našom staršom blogu o syroch.

 

Mýty o víne:

  • Červené víno má mať pri podávaní izbovú teplotu.

Izbová teplota nie je všade rovnaká. Každý ju máme inú a závisí aj od ročného obdobia. Ideál je, ak mladšie červené vína podávame pri teplote vína  16 – 18˚C  staršie 16 – 19˚C.

  • Čím je víno staršie tým je lepšie

Väčšina vín je určená na konzumáciu počas prvého až tretieho roka. Kvalita vína, odroda a kategória ovplyvňujú, či je vínko určené na archiváciu (ako napr. CAGNULARI). Samozrejme, musí byť aj správne uskladnené. Archívne vína sú plnšie a chuť, vôňa vyniknú časom.

Naopak, pre mladé vína platí, že najlepšie sú čerstvé tieto vína sú hlavne typické pre stredomorské oblasti (Aragosta, Blu). Tieto vína časom strácajú buket (vôňu), sviežosť a ľahkosť.

  • Sekt, šumivé víno by malo pri otváraní streliť

Toto platí asi len pre bujaré oslavy a párty, najlepšie konajúce sa vonku. Správne treba sekt otvoriť potichu, nevyľakať všetkých okolo, šikmo od seba, aby sme niekoho nezranili J .

  • Drahšie víno je kvalitnejšie a chutnejšie

Za kvalitu a jedinečnosť si aj pri vínach priplatíme. Avšak drahé víno nemusí byť pre vás to najlepšie. Každý z nás je jedinečný, každému chutí iné vínko, a preto si každý volí iného favorita.

  • Biele víno s rybami a červené k mäsu

Aj u nás sa stretávame, s tým že zákazníci chcú poradiť, čo jesť k akému vínu. Samotná príprava pokrmov naznačuje, aké víno sa k nemu hodí. Biele vínko môžeme popíjať k jemným lahodným, málo koreneným jedlám. Ku grilovanému steaku z lososa je napríklad výborné červené víno a nie biele, ako sa k rybám odporúča. Všeobecne platí, že počas jedla by sme mali zostať pri jednom druhu vína.

Sledujte náš FB, vždy sa tam včas dozviete o našich aktuálnych akciách a novinkách a nájdete tu rôzne informácie o našich produktoch a „klebety“ zo života našej predajne. 🙂

facebook VINO SARDO

Mohli by sa Vám páčiť...

Kvásková špaldová pizza

Keďže viacerí viete, že som podľahla čaru kváskovania, chcem sa s vami podeliťo recept na chutnú, zdravú pizzu. Štartér: 1 PL ražného

Rýchla večera z bresaoly

Bresaola je delikátna rýchla chuťovka či ľahšia večera. Postup: Plátky Bresaoly rozložímena tanieri, pokvapkáme kvalitným olivovým olejom a posypeme nastrúhaným

Tipy na spokojnú dovolenku na Sardínii

Sardínia patrí neustále k dovolenkovým lákadlám tisícok turistov. Vďaka priamym letom s nízkonákladovou spoločnosťou Ryanair z Bratislavy sa stala dostupnejšou

Tipy na spokojnú dovolenku na Sardínii

Sardínia patrí neustále k dovolenkovým lákadlám tisícok turistov. Vďaka priamym letom s nízkonákladovou spoločnosťou Ryanair z Bratislavy sa stala dostupnejšou

Nákupný košík