Vianočné sviatky a obdobie adventu sú v Taliansku a na Sardínii podobné ako na Slovensku. Sú plné zvykov, tradícií , dobrého jedla, darčekov, rodinnej pohody a hlavne Taliani trávia veľa času s rodinou.
Miro žije v Taliansku už zopár rokov a niekoľko posledných prežil priamo na Sardínii, svoje skúsenosti spísal pre vás spolu so všeobecnými informáciami v nasledujúcich riadkoch.
Talianska Novena a Buon Natale
Vianočné obdobie sa v Taliansku začína osem dní pred Vianocami, 17. decembra a nazýva sa Novena. Trvá do 6. januára, do sviatku nazývaného Epifania (Sviatok Troch kráľov).
Počas obdobia Noveny chodia deti od domu k domu recitujúc básne a spievajúc. Dostávajú peniaze, aby za ne mohli kúpiť darčeky. V niektorých častiach pastieri prinášajú do dedín hudobné nástroje, hrajú a spievajú vianočné piesne. Taliansku sa na Vianoce želá Buon Natale, teda „Dobré narodenie Pána“.
Med a oriešky nesmú chýbať
Keďže jednotlivé regióny Talianska sú veľmi rozmanité, je ťažké identifikovať tradičnú taliansku slávnostnú večeru. Väčšina vianočných koláčov a sladkostí obsahuje oriešky a med, ktorými sa ctí plodnosť zeme, a ktoré majú zároveň osladiť nový rok. Typickým vianočným koláčom je Panettone s kandizovaným ovocím. Voňavé medové medovníčky u nich veru nenájdete.
Vianoce na Sardínii – v Alghere
Vianočné sviatky sa na Sardínii oslavujú v podobnom duchu ako na Slovensku. Jediný rozdiel je príjemná klíma okolo 20 stupňov a morský vánok, ktorý vám spríjemňuje vianočný čas. Kto by menil?
Rodina je základ
Symbolikou celého obdobia Vianoc je rodina. Keďže Sardínia je hlavne poľnohospodársky ostrov, rodiny počas celého roka tvrdo pracujú na poliach, starajú sa o zvieratá alebo sa živia rybolovom. Ľudia poväčšine žijú skromným životom, v minulosti nebolo peňazí nazvyš a preto aj tradične jedlá, ktoré boli na vianočnej večeri boli a sú veľmi jednoduché. Ale štedrovečerný stôl musí byť plný jedla.
Plný stôl
24. decembra sa počas celého dňa pripravuje všetko na večeru. V Alghere je to hlavne pečené mäsko, mladá jahňacina – Agnello a mladé prasiatko – Porcetto. Toto sú hlavné mäsité jedla. Samozrejme nemôžu chýbať sardínske gnocchi a ravioli. Ako predjedlo sa podáva ovčí syr a sardínsky chlieb – pane carasau. K dobrej večeri samozrejme patri dobré víno. Rodiny si doprajú kvalitné červené víno Cagnulari alebo Riservu.
Večera sa podáva okolo 21.00 hod. Po večeri ide väčšina ľudí na polnočnú omšu – Sa Missa e’ Puddu. Každá i malá dedina ma kostol. Po omši si všetci nájdu darčeky pod stromčekom alebo pod betlehemom.
Ako trávia Sardínčania prvý a druhý sviatok vianočný
Niektoré rodiny si rozbaľujú darčeky až ráno na prvý sviatok vianočný. Darčeky nenosí Ježiško, ale Babbo Natale, čo znamená Otec Vianoc.
25-teho tí, ktorí majú viac v rodinnom rozpočte, idú na obed do reštaurácie. Obedné menu približne za 50 euro na osobu pozostáva z predkrmov ako sú syry, sálamy, cestoviny, a potom je hlavne menu. Jahňacina, mladé prasiatko. Potom si ľudia dajú sorbet, aby mali neutrálnu chuť a prídu na rad jedlá z rýb. Ako dezert je Seadas – je to ovčí syr obalený v ceste a vypražený. Na vrch sa dáva buď cukor alebo med. Červené víno je neoddeliteľnou súčasťou zimného obdobia. Cagnulari , Le Bombarde či tradičná Monica. K rybám sa podáva Vermentino Blu alebo Papiri.
26-teho sa stretávajú rodiny a ide a do mesta. Prechádzky popri mori sú neoddeliteľnou súčasťou Vianoc v Alghere. Skvelé, však?
S Vianocami sa tradujú aj rôzne povery. Ten kto sa narodí v noci 24-teho na 25-teho decembra, tak vraj najbližších sedem rokov bude chránený od nešťastia. Povera hovorí, že títo ľudia budú mat počas celého života silné zuby, nebudú im vypadávať vlasy a ich telá zostanú v jednom celku aj po smrti.
Tradície a zvyky počas vianočných sviatkov v Taliansku všeobecne:
- Deťom na Slovensku nosí do čižiem sladkosti Mikuláš 6. decembra, talianske deti si musia počkať do 6. januára na bosorku Befanu. Befana je stará a veľmi škaredá bosorka s krivým nosom, ktorá lieta na metle. Má dlhú širokú sukňu, farebnú zásteru s dvoma vreckami, ošúchané topánky a na hlave veľký špicatý klobúk. Je to však dobrá čarodejnica, ktorá dobrým deťom prináša cukríky a zlým uhlie. Legenda hovorí, že v noci z 5. na 6. januára Traja králi zaklopali na dvere u starej čarodejnice Befany, aby sa jej spýtali na cestu do Betlehema. Pretože mala veľa práce, musela upratovať a variť, nemohla s nimi ísť, a tak im iba ukázala cestu. Svoje rozhodnutie neísť privítať Ježiška oľutovala a odvtedy každý rok v túto noc nosí všetkým dobrým deťom darčeky.
- Taliani večerajú na Silvestra šošovicu (šošovicový prívarok). Symbolizuje peniaze, teda čím viac šošovice zješ, tým budeš bohatší.
- Roh z čili papričiek má ochrániť pred nešťastím, zlými duchmi a samozrejme prináša aj šťastie. Tento zvyk je typický pre oblasť Kalábrie.
- Typické pre Talianov je mať v posledný deň roka na sebe oblečené niečo červené. Zvyčajne bielizeň. Vraj to prináša šťastie.
Tak čo, nájde niečo z talianskych a sardínskych Vianoc svoje čestné miesto aj vo vašich domácnostiach? My skúsime minimálne tú červenú bielizeň. 🙂
Miro a Veronika